Kripto Para Rehberi

Kripto Para Ticaret Rehberi – Yeni Başlayanlar İçin 

2020 yılında bankaların %66’sı blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacak. Blockchain teknolojisini oluşturan – geliştiren kişiler ve gruplar bugün sanal para birimi haline gelen coin – token (yaygınlaşmış bir Türkçe karşılığı olmasa da en yakın çevirisi “jeton” olabilir) kullanımına başladılar. Sınırlı sayıda piyasaya sürülen bu jetonlar zamanla inanılmaz değer kazandı ve kripto kur (kripto para birimi) haline geldi. İlk başlarda kişilerin satın aldığı jetonlar artık çok büyük kurumsal yatırımcılar tarafından da alınıp satılmakta olup kripto para olarak anılmaktadır. Bu gelişme 2017 yılında kripto paraların altın çağını yaşamasına neden oldu.

Eğer siz de herkesin merak ettiği bu kripto para piyasasına girerek yatırım yapmak istiyorsanız önce rehberimizi okumanızda sayısız fayda var. Adım adım rehberimiz başlıyor.

1. ADIM – KRİPTO PARA NASIL ALINIR?

Bitcoin veya herhangi bir kripto para (Ethereum, Ripple, Tron, İota, Cardano vb.) almak için ilk yapmanız gereken bir borsa sitesine üye olmak. Üye olduktan sonra elinizdeki gerçek parayı kullanarak kripto para satın alacaksınız. Kripto parayı gerçek paraya çevirmek için de aynı yöntemi kullanacağımızdan ilk para yatırdığımız borsayı dikkatle seçmekte yarar var. Türkiye’de Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum vb. satın alabileceğiniz çok fazla alternatif yok.

Uzun zamandır işlem yapan ve şu ana kadar güvenilirliğini kanıtlamış olan Btcturk.com borsasını tercih edebilirsiniz. Btcturk sadece EFT yoluyla hesaba yatıracağınız para karşılığında size bir hesap açar ve o hesap üzerinden alış veriş yaparsınız. Üyelik için gereken prosedür sitede mevcut. Yok eğer hızlı bir şekilde kredi kartıyla alış veriş yapmak istiyorsanız çok fazla alternatifiniz yok ama cex.io sitesini deneyebilirsiniz.

Not: Bu makalenin yazıldığı sırada çok sayıda borsa sitesinin yoğunluk nedeniyle yeni üye alımını durdurduğunu hatırlatmakta yara var.

DÖVİZ ÜZERİNDEN (SWIFT HAVALESİ YÖNTEMİYLE) KRİPTO PARA ALABİLECEĞİNİZ SİTELER:

Bitfinex, Bitstamp, Quoinex vb.

KRİPTO PARA TRANSFER EDEREK BAŞKA KRİPTO PARA BİRİMLERİNİ ALABİLECEĞİNİZ SİTELER:

Binance, Bittrex.

Not: Üye olmadığımız sitelere yer vermedik. Çok sayıda başka borsa sitesi de mevcut.

Borsa sitelerinin hepsine birden üye olmak zorunda değilsiniz. Çoğu yatırımcı üye olduğu sitede satışı yapılmayan bir alternatif coin almak için başka sitelere de üye olmaktadır. Her borsa sitesinin üyelik süreci, istediği belgeler vs. birbirinden farklıdır. Ama hepsi özellikle sizin kimliğinizi ispat etmenizi sağlayacak belgeleri ister.

Üye olmak işlem yapmak için her zaman yeterli değildir. Özellikle gerçek para (fiat currency) transferi için üyeliğinizin onaylanması gereklidir. Sadece kripto para transferi için ise ilk üyelik aşamasını tamamlamanız yeter.

Borsa siteleri tahin edeceğiniz gibi ücret karşılığı işlem vermektedir. İşlem ücretleri binde 3,5’e kadar olabileceği gibi sıfır da olabilir. Borsa içindeki işlem ücretlerinin dışında ayrıca para yatırma ve çekme işlemlerinde de ücret alındığını unutmayın.

BORSA SİTESİNE ÜYELİK SÜRECİ NASIL İŞLER?

 1. Üyelik Başvurusu: Gerçek kimlik bilgileriniz (Ad-Soyad, Adres vb.) ve geçerli bir e-posta adresi vererek çoğu siteye üye olabilirsiniz.
 2. Kimlik Doğrulama (Verification) Süreci: Özellikle kara para transferini engellemek amacıyla hiçbir site sizin kimliğinizi doğrulamadan gerçek para transferi yapmanıza izin vermez. Doğrulama süreci tamamlanmadığı sürece siteye sadece kripto (sanal) para transfer edebilirsiniz.
 3. Üye Olduğunuz Siteye Para Yollama: Bunun için yukarıda anlattığımız gibi kredi kartı veya swift havalesi yapmalısınız. Sadece bazı siteler kredi kartı kabul etmektedir. Bu yüzden kredi kartı kabul eden sitelerdeki kripto paraların daha pahalı olduğunu göreceksiniz.
 4. Satın alacağınız kripto para birimini ve yatıracağınız tutarı belirleyerek site adresine  yollayın. Tekrar hatırlatalım, sahip olduğunuz birikimin yüzde onundan fazlasını yatırmayın.
 5. Yatırdığınız paranın site hesabına geçmesini bekleyin. Swift havaleleri, bankaların ve sitelerin performansına bağlı olarak 1-3 gün arasında hesaba geçer. Btcturk EFT işlemleri banka çalışma saatlerinde yapıldığında çok hızlı bir şekilde hesabınıza geçer ve size mail yoluyla bildirim yapılır. En hızlı para yöntemi kredi kartıdır ama diğer sitelere göre kurlar hemen her zaman daha yüksektir.

2. ADIM – KRİPTO PARA TİCARETİ NASIL YAPILIR?

Temel kural ucuza alıp pahalıya satmaktır. Yükseleceğine inandığınız bir coin alarak bekleyebilir veya farklı coinler alıp satarak kar elde etmeye çalışabilirsiniz. Yüksek kar her zaman yüksek risk demektir. Yeni başlayanlar öncelikle bilinen coinlerle başlamalı ve bir süre piyasayı takip ederek tecrübe kazandıktan sonra alt coin denilen alternatif coinlerin alım satımına girişmelidir.

Fiyat takibi yönünden kullanabileceğiniz en faydalı site Coinmarket.cap olacaktır. Bu sitede tüm coinlerin performansını inceleyebilirsiniz.

Coin fiyatları genellikle USD / Amerikan Dolar cinsinden gösterilir. Bir diğer fiyatlandırma da Btc / Bitcoin fiyatıdır. Başlangıçta Dolar veya TL üzerinden fiyat takibi yaparken alt coin alışverişine başladıktan sonra Btc üzerinden takip yapılır. herhangi bir coinin Btc karşısındaki değeri kısaca Sat olarak verilir. Sat, Satoshi’nin kısaltmasıdır.

BORSALAR ARASI KRİPTO PARA TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

Üyesi olduğunuz borsa sitesi size bir cüzdan (wallet) adresi tanımlar. UNUTMAYIN her kripto para birimi için adres farklıdır. Üyesi olduğunuz iki ayrı borsa (exchange) sitesi arasında kripto para transferi yaparken adınıza tanımlanan bu cüzdanlar kullanılır.

Örneğin Btctürk’ten Binance borsasına bitcoin transfer etmek için önce Btctürk sitesine giriş yaparak “Çekme” butonundaki “Bitcoin (BTC)” seçeneğini seçmelisiniz. Açılan ekranda sizden “Bitcoin çekmek istediğiniz adresi ve miktarı” belirtmeniz istenir. Burada kullanacağınız adres Binance üzerindeki Bitcoin adresiniz olmalıdır. Binance sitesine girdikten sonra sırasıyla “Funds” menüsünden “Deposit and Withdrawals” seçilmeli, sonra da yatıracağımız birimdeki örn. Btc “Deposit” butonunu tıklıyoruz. BTC Deposit Address, yani BTC Yatırma Adresi çıkıyor. Bu adresi kopyalayarak Btctürk sitesindeki adres satırına yapıştırıyoruz. Çekmek istediğiniz Btc tutarını da girdikten sonra “BİTCOİN ÇEK” butonuna tıkladığınızda size onay için bir e-posta (e-mail) gönderilir. Gelen e-postaya onay verdikten sonra gönderim gerçekleşir. Binance’ın bir güzel tarafı da para hesaba geçtiğinde sizi mail ortamında hemen bilgilendirebilmesidir.

Gönderdiğim kripto para ne zaman hesaba geçer?

Gönderdiğiniz para birimine göre süreler değişmektedir. Btc (Bitcoin) transferleri bazen yoğunluk nedeniyle üç saate kadar gecikmeli olarak gerçekleşir. Genellikle Btc yi alışverişlerde kullandığımızdan gene de Btc alıp göndermek akıllıca olur. Eğer hızlı bir transfer istiyorsanız  Eth (Ethereum) tercih edebilirsiniz. Şahsi tecrübemize göre en uzun transfer süresi Zec ile 24 saatten uzun sürecek şekilde olmuştur.

3. ADIM – BORSAYA GİRDİKTEN SONRA TİCARET

Satın alıp transfer ettiğiniz Btc hesaba geçtikten sonra ticarete başlayabilirsiniz ama önceden almaya karar verdiğiniz bir coin yoksa acele etmeyin. Almaya kararlı olduğunuz coin yükselmeye devam ederek zirve yapmışsa risk büyüktür. Sizden önce aynı coini almış olanlar her an kar amaçlı satışla fiyatları düşürebilir.

Btc ile yapacağınız ticaret Btc kuru üzerinden olacaktır. Bu noktadan sonra kurlardaki sıfırdan sonraki rakamların Sat, yani Satoshi olarak belirlendiğini unutmayın. 0,1 Btc ile  Trx (Tron) aldığınızı ve Trx’in Btc’ye karşı iki kat arttığını düşünün. Bu durumda günü sonunda 0,2 Btc’niz olur. Dilerseniz elinizdeki TRX’in yarısını satarak 0,1 Btc ile başka alt coinlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

4. ADIM – KENDİ ARAŞTIRMANI KENDİN YAP (DYOR)

DYOR, Do Your Own Research kısaltmasıdır ve kendi araştırmanı kendin yap anlamına gelir. Başkasının önerisiyle karar vermek yerine her zaman kendi araştırmanızı yapın. Mesaj gruplarının tavsiye ettiği coinlerde 5-10 dakikalık gecikme fiyatın %10’a kadar artması anlamına gelir. Gecikerek aldığınız coin size çoğu kez zarar ettirir. Güvenilir bir coin dip yapmışsa bu alış fırsatıdır. Tersi durumlarda yani coin zirvedeyken de uzak durmak gerek. Kripto para piyasasında açgözlülük ve o gün artan coinlerin peşine takılmak her zaman cezalandırılır. Soğukkanlı olup sebat etmek her zaman kazandırır. Al sat yapacaksanız 5 veya 10 coinden oluşan bir sepet yapıp riski dağıtmak yerinde olur. Altcoin piyasasında stop-loss denilen ve zarar halinde otomatik satış anlamına gelen emir özellikle uyumadan önce çok kullanışlıdır.  Aldığınız bir alt coinin fiyatını canlı olarak takip edemeyeceğiniz durumlarda alış fiyatınızın %10-20 altındaki bir fiyattan stop-loss emri verin her zaman.

POTANSİYEL KRİPTO PARALAR İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA AMAÇLI OLARAK KULLANABİLECEĞİNİZ SİTELER:

 • https://thecoinblog.co/
 • https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/
 • https://bitcointalk.org/
 • https://coinmarketcap.com

KRİPTO PARA PORTFÖYÜNÜZÜ VE KAR ZARAR DURUMUNU TAKİP ETMENİZE YARDIM EDEN SİTELER:

 • http://www.coinparator.com/
 • https://www.blockfolio.com/
 • https://coinbuzz.stream/

SON ADIM – TEMEL KRİPTO PARA KAVRAM VE STRATEJİLERİ

Son olarak sizi zarardan koruyacağına inandığımız ve kripto tacirlerinin yıllardır edindiği tecrübeyle edinilmiş bazı temel kavram ve stratejileri anlatalım.

FOMO – FEAR OF MISSING OUT (FIRSATI kAÇIRMA KORKUSU)

Yeni başlayan herkesin tecrübe ettiği en acı deneyim, yükselmekte olan bir coini alıp onun dip yapmasını izlemektir. Kolay para kazanma amacıyla piyasaya giren herkes bu deneyimi yaşar. Duygularınızla hareket etmeyin, tanımadığınız, bilmediğiniz bir coin ne kadar yükselirse yükselsin uzak durun. Fırsat kaçırma duygusuyla vereceğiniz ani alış kararları sizi çoğu kez hüsrana uğratır. Zamanında alım yapmakta geciktiyseniz sadece seyretmekle yetinin.

DİPTEN AL, YÜKSEKTEN SAT AMA ZİRVEDEYKEN (ath) ASLA ALMA

ATH, All Time High kısaltmasıdır. Anlamı tüm zamanların en yüksek fiyatı. Hiçbir coini zirvedeyken almak istemezsiniz. Kripto para piyasasına giren herkesin temel motivasyon yükseliş haberleridir. Bu haberler genellikle Bitcoin yeni bir rekor kırdığı zaman yayınlanır ve yeni yatırımcıları çeker. Oysa ki Bitcoin veya herhangi bir coin almanın en kötü zamanı budur. Sürekli bir tırmanış çok nadir görülür. Aslolan sürekli iniş çıkışlardır. Temel içgüdülerle çelişen bu kuralı öğrenmek ve benimsemek oldukça zordur. Düşmekte olan bir coini değil, düşüşü sona ermiş ve yükselmeye hazır bir coini almak kazandırır. Eğer aldığınız coin bilinen bir coinse rahatça uyuyabilirsiniz ama çok tanınmayan, sirkülasyonu ve işlem hacmi düşük bir coin aldıysanız sürekli takip şart. Yükseliş seyrederken dilimler halinde satış yapmak doğru bir stratejidir. Böylece yükseliş devam ederse son dilimden elde edeceğiniz kar ana yemeğin yanındaki bir tatlı olur yok eğer yükseliş durur ve fiyat hızla sizin alış fiyatınıza doğru inerse bu kez son dilimi satarak yemeğin üstüne tatlı yerine su içmiş gibi olursunuz.

FUD – FEAR UNCERTAINTY AND DOUBT

İngilizcede Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına gelen kelimelerden oluşan bu kısaltma, zarar veya zarar ihtimali karşısında piyasadaki duygusal tepkilere dayalı hareketlenmeyi  anlatır. Çoğu kez yeni duyulan bir haber bunu tetikler. Zaten kendini ince bir buz tabakası üzerindeymiş gibi hisseden bireysel yatırımcılar kolaylıkla FUD tesiri altına girerek mantıksız satış emirleri verirler.  Eğer ilk tavsiyemize uyarak kaybetmeyi göze aldığınız bir tutarla piyasaya girdiyseniz kolay kolay duygusal tepkiler vermezsiniz.

ZARARDAYKEN SATMA

Aldığınız coin siz ne olduğunu anlamadan veya gece uyurken değer kaybetmiş olabilir. Kayıp %20 den fazlaysa artık tek yapmanız gereken sabırlı olmak ve fiyatın tekrar yükselmesini beklemek. Bu arada boş durmayın ve en az yarısını aldığınız fiyattan satmak için emir verin. Kalan yarısını da istediğiniz şekilde bekletebilir veya belli bir kar marjıyla satış emri girebilirsiniz. Bu ve benzeri durumlar ara verme fırsatı olarak değerlendirilmeli ve bir süre ekran başından uzak durulmalıdır. Unutmayın kimse 7 gün 24 saat coin alıp satamaz. Benzeri durumlarda zarar etmemek ve hatta karlı çıkmak için kullanacağınız tek silah sabrınız.

PORTFÖYÜNÜZÜ ÇEŞİTLENDİRİN

En sık yapılan hatalardan biri de tek bir coin alarak o coinle kader birliği yapmaktır. Ticarete yeteri kadar zamanı olmayanlar al-unut denilen bir strateji ile tek bir coine yatırım yapabilirler. Ama bu rehber alt coin alım satımı yapmayı hedefleyenler için hazırlandığından alt coin piyasasında nasıl hayatta kalınacağını anlatmak zorundayız. Bunun da en temel stratejisi birikiminizi en az 3 en fazla 10 coine dağıtmaktır. Tam zamanlı olarak ticaret yapabilecek durumda olmayan, düzenli bir işi veya ailevi yükümlülükleri olanlar üçten fazla coinle ilgilenmesin, aksi takdirde ya piyasayı ya da işinizi veya ailenizi ihmal etmek zorunda kalırsınız.

TABLO OKUMAYI ÖĞRENİN

Bununla kastettiğimiz TA yani Teknik Analiz değil. En başta bahsettiğimiz https://coinmarketcap.com internet sitesi en temel ve yaygın kullanılan veri tabanıdır. Gözünüze kestirdiğiniz coinleri takibe alın, hareketlerini inceleyin. Zamanla bazı şablonları siz de fark etmeye başlayacaksınız. Toplam piyasa değeri anlamına gelen Market Capitalization, işlem hacmi anlamındaki Trading Volume gibi değişkenleri inceleyerek özümseyin, böylece trend denilen piyasa eğilimlerini sağlıklı verilerle göremeye başlayacaksınız. Bir fiyat artışının gerçek mi yoksa şişme mi olduğunu anlamanın temel yolu işlem hacmine bakmaktır. İşlem hacmi fiyatla birlikte artmıyorsa orada pump yani şişirme vardır. Pump olan yerde dump, yani boşaltma da olur. Birlikte hareket eden tacirler veya balina tabir edilen büyük oyuncular fiyat hareketlerini çok kolay manipüle edebilirler. Dolduruşa (bir başka deyişle pump’a) gelmemek için dikkatli olmak zorundasınız.

Tüm bu yukarıda yazılı tavsiyelerimizi unutmadan bir süre tecrübe kazandıktan sonra gözünüze kestirdiğiniz coinlerin fiyatlarının arttığını göreceksiniz.

İLK GÜNDEN BAŞLAYARAK HESABINIZI TUTUN

Burada artık açıklama yapmamız gerekmiyor sanıyorum. Yatırdığınız toplam tutarı ve elinizdeki coinlerin değerini ve özellikle alış fiyatlarınızı not almayı unutmayın.

Son söz, aktarılan tecrübeden daha değerli ve daha akılda kalıcı olan kendi tecrübelerimizdir. Yeteri kadar bu piyasada kalırsanız, yukarıda yazılı temel stratejilerin doğruluğunu olumlu veya olumsuz şekilde deneyimleme şansınız olacaktır.

Uyarı: Bu makalede yazılan her şey bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kaybetmeyi göze alamayacağınız tutarda bir parayı asla kullanmayın. Kripto para ticaretiyle bir günde zengin olma hayaline ASLA kapılmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.