Bitcoin İşlemlerinde Telegram Kullanımı

Telegram nedir? Nasıl kullanılır? Bitcoinle ilgisi nedir?

Telegram da aslında tıpkı WhatsApp gibi bir anında mesajlaşma programı. Hem akıllı telefonlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Bitcoin Trader denilen ve özellikle altcoinlerin alım satımına odaklanmış çok sayıda insan var. Bunlar Bitcoin’i (BTC) parite olarak kullanıp çok sayıdaki diğer coin’lerin alım satımını yaparak Btc bazında kar elde eden insanlar.

Altcoin dediğimiz, piyasaya yeni girmiş alternatif coinler, işlem hacmi olarak ilk ona girmediği müddetçe kurumsal yatırımcıların radarı dışında kalıyor. Bu yüzden altcoin borsalarında günlük değişim oranları %100’e kadar varabiliyor. Bir Btc’yi altcoin piyasasında sermaye olarak kullanarak gün sonunda 1 Btc kazanmak mümkün.

Çok hızlı değişen altcoin piyasasında kar elde etmek için temel faktör ise hızlı hareket etmek. İşte Telegram burada devreye giriyor. WhatsApp gibi benzer uygulamalardan farklı olarak Telegram üzerinde 50.000’den fazla üyeye yayın yapan iletişim kanalları bulunmakta.

Iphone ile ios platformundaki AppStore üzerinden Telegram diye aratıp hemen yükleyebilirsiniz:

Üye olduğunuz Telegram kanalından gelen mesajların içeriği aşağıdaki gibi olabilir:

Mid Term 📍 #MCO 📍

Buy Zone: 110k or below
T 1: 115k
T 2: 127k
T 3: 138k
T 4: 149k

Stop-loss: 97k

Yukarıdaki mesajda orta vadede MCO isimli coine yatırım yapılacağı, bu coinin Bittrex borsasında olduğu, 110bin ve altından alış yapılabileceği, ilk hedef olarak 115bin, 2. hedef olarak 127bin, 3. hedef olarak 138bin, 4. hedef olarak da 149bin hedeflerinin belirlendiğini ancak 110binde aldığınız coinin fiyatı 97bine düşerse çıkmanız gerektiği anlatılıyor. Zarar halinde çıkış için de genellikle stop-loss denilen bir emir kullanılıyor.

Not: Çoğu kanalda altcoin/bitcoin fiyatlar “sat” kısaltmasıyla verilir. Sat, Satoshi yerine kullanılır ve altcoinin kaç bitcoin ettiğini gösterir. Yukarıdaki örnekteki 110bin aynı şekilde Sat birimidir ve virgülden sonra gelen küsüratlı rakamı gösterir. Örn. 0.00115462 Btc 115k Sat olarak aktarılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.